Μάι 2019 Ιούν 2019 Ιούλ 2019

Ένα ταξίδι στην Ελλάδα, ακολουθήστε μας! PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 09 Απριλίου 2019 12:25

Το μαγικό ταξίδι της στην Ελλάδα ολοκληρώνει σιγά σιγά η Ε’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου μας ύστερα από αρκετούς μήνες εξερεύνησης. Οι μαθητές στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας ανακάλυψαν τα γεωγραφικά διαμερίσματα, τους νομούς, τις πρωτεύουσες και τα νησιά της χώρας μας.

Στη συνέχεια, αξιοποιώντας τη βιωματική μέθοδο του “project” περιηγήθηκαν για μήνες στην Ελλάδα ανακαλύπτοντας τα ιστορικά μνημεία της, τα πιο εντυπωσιακά τοπία της και τα σπουδαιότερα αξιοθέατά της κατασκευάζοντας έναν διαδραστικό τουριστικό οδηγό για κάθε γεωγραφικό της διαμέρισμα. Επισκεφτείτε, λοιπόν, την τάξη μας, μελετήστε τους χάρτες μας κι επιλέξτε ποιο θα είναι το επόμενο ταξίδι σας! Κι αγαπήστε κι εσείς αυτήν την πλούσια σε ομορφιά χώρα, όπως την αγαπήσαμε κι εμείς, και για την οποία χαρακτηριστικά αναφέρει ο Ελύτης: «Σαν αποσυνθέσεις την Ελλάδα, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν μια ελιά, ένα αμπέλι κι ένα καράβι… που σημαίνει ότι μ’ αυτά τα τρία μπορείς να την ξαναφτιάξεις».