Μάι 2019 Ιούν 2019 Ιούλ 2019

Βιβλία, ένα ταξίδι στο όνειρο και μια βουτιά στη φαντασία! PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 04 Απριλίου 2019 10:45

Την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου τίμησε το σχολείο μας επισκεπτόμενο τις εκδόσεις Μεταίχμιο την Τρίτη 2 Απριλίου. Τα παιδιά των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή μ’ ένα παιδικό βιβλίο και να ταξιδέψουν διαδραστικά σ’ αυτό, γνωρίζοντας τους πρωταγωνιστές του και λαμβάνοντας ενεργό ρόλο στην επίλυση του μυστηρίου που εκτυλίσσεται στην πλοκή του.

Τα παιδιά έπαιξαν, προβληματίστηκαν κι ενθουσιάστηκαν ξεφυλλίζοντας νοερά τις σελίδες αυτού του βιβλίου, που ξεχείλιζαν από περιπέτεια, αγωνία και κοινωνικά μηνύματα. Αν, λοιπόν, κι εσείς αναζητάτε μια απόδραση απ’ την καθημερινότητα κι ένα ταξίδι πνευματικό, ακολουθήστε το παράδειγμα των μικρών φιλαναγνωστών μας κι εφοδιαστείτε με ένα βιβλίο. Σας εγγυόμαστε πως ένας νέος κόσμος σύντομα θα είναι δικός σας!