Απρ 2019 Μάι 2019 Ιούν 2019

Μουσείο Ιστορίας, ένα διαμάντι στο κέντρο της Αθήνας! PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2019 10:14

Με ενθουσιασμό και περισσή χαρά επισκέφτηκε το σχολείο μας το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, την Πέμπτη 14/2. Οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων, αφού θαύμασαν τη θέα από το ιστορικό αυτό κτήριο που εδράζεται «στην καρδιά» της Πλάκας, είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν μέσα στον χώρο του. Μέσα από αφηγήσεις και παιχνίδια ήρθαν σε επαφή με το πρώτο Πανεπιστήμιο της Ελλάδας, το οποίο στεγάστηκε εκεί, καθώς και με όλες τις αντιξοότητες, τις οποίες κλήθηκε η ελληνική κοινωνία να υπερβεί με σκοπό την ανέλιξή του στην παγκόσμια εκπαιδευτική κοινότητα.

Αυτό το χωροχρονικό ταξίδι στην πορεία της Ανώτερης Εκπαίδευσης δεν μπορούσε παρά να μας αφήσει μια γλυκιά γεύση και χιλιάδες σκέψεις με πρωταγωνιστή τη γνώση. Αλήθεια, πόσο ακριβό και πολύτιμο αγαθό είναι τελικά η γνώση!