Φεβ 2019 Μάρ 2019 Απρ 2019

Μετρώντας τ’ άστρα! PDF Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Ζώη Ελένη
Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019 09:06

Το αριστούργημα του Μενέλαου Λουντέμη «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα» παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας στο θέατρο «Ακροπόλ». Η αυλαία άνοιξε, η παράσταση ξεκίνησε και η σκηνή γέμισε με χρώματα, θρανία, χορούς , καυγάδες και τραγούδια. Οι ηθοποιοί μάς μετέφεραν στο σχολείο του παρελθόντος, όπου οι φρεσκοσιδερωμένες σχολικές ποδιές και το μοσχομυρωδάτο σουσαμένιο κουλούρι πρωταγωνιστούν.

Εκεί που η δίψα για μάθηση είναι ικανή να υπερνικήσει όλα τα εμπόδια. Ιστορία παλιά αλλά πάντα επίκαιρη. Αναδύθηκαν αξίες διαχρονικές όπως ο σεβασμός, η εκτίμηση, η φιλία, η δικαιοσύνη, το φιλότιμο, η αγάπη. Αυτές βοήθησαν τον Μέλιο, το ορφανό και χαρισματικό αγόρι της ελληνικής υπαίθρου, να μετρήσει τα άστρα του ουρανού ένα-ένα σε μια νύχτα. Και τα κατάφερε… Ένα έργο ύμνος για το σχολείο, το βιβλίο και τον δάσκαλο που μας συγκίνησε, μικρούς και μεγάλους!