Απρ 2019 Μάι 2019 Ιούν 2019

Εξερευνητές του τόπου μας! PDF Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Ζώη Ελένη
Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2019 12:26

Σε εξερευνητές του πλανήτη μας μετατράπηκαν μαθητές και μαθήτριες των Γ’ και Δ’ τάξεων του σχολείου μας στον χώρο του μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας. Αντικείμενα της έρευνάς τους αποτέλεσαν ο πυρήνας και το εσωτερικό της γης, τα έντομα και τα φυτά.

Οι μικροί γεωλόγοι της Δ΄ τάξης μελέτησαν τη μορφή της γης, τη λειτουργία των ηφαιστείων, τα χαρακτηριστικά και τις χρήσεις των ορυκτών, θαύμασαν την πολύχρωμη παλέτα των πετρωμάτων της γης και κατέγραψαν τις παρατηρήσεις τους σαν γνήσιοι επιστήμονες ενώ οι μικροί βιολόγοι και βοτανολόγοι της Γ’ τάξης, από την άλλη μεριά, ανέλαβαν τη μελέτη των εντόμων και των φυτών που απαντώνται στον πλανήτη μας. Παρατήρησαν τα μέρη των φυτών και των εντόμων και διαπίστωσαν τη μεγάλη χρησιμότητά τους στην καθημερινή μας ζωή. Η επίσκεψή τους ολοκληρώθηκε με μία περιήγηση στους υπόλοιπους χώρους του μουσείου και αποχώρησαν γεμάτοι εικόνες και σκέψεις. Πόσο πλούσια και περίτεχνα δομημένα είναι η φύση μας τελικά!