Φεβ 2019 Μάρ 2019 Απρ 2019

Εργασίες Μαθητών Γυμνασίου
Τετάρτη, 06 Απριλίου 2011 20:15
Διαθεματική

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιλιάδας, έγινε μια προσπάθεια επικαιροποίησης της γνώσης, διαβίβασης αξιών και ηθικών αρχών, μέσα από τη συμμετοχική μάθηση και καλλιέργεια των δεξιοτήτων των μαθητών. Ανατέθηκε στους μαθητές, από τη φιλόλογό τους κα. Καράμπαλη, η εκπόνηση μιας διαθεματικής εργασίας (project) με θέμα: «Ομηρική κοινωνία: θεσμοί- κοινωνική διαστρωμάτωση».

Τα παιδιά εργάστηκαν συλλογικά, χωρισμένα σε 3 ομάδες σε συνολικό διάστημα 2 μηνών. Χρησιμοποίησαν ως βάση το σχολικό εγχειρίδιο και τις παρεχόμενες στην τάξη πληροφορίες, τις οποίες εμπλούτισαν με επιπλέον βιβλιογραφία και χρήση του διαδικτύου. Αποκάλυψαν στοιχεία πολιτισμού, ηθικές αξίες, ήθη και έθιμα, κοινωνικές δομές και χαρακτηριστικά ανθρώπων. Προσέγγισαν το μεταφρασμένο αρχαιοελληνικό κείμενο ως λογοτεχνικό κείμενο με τη δική του αξία και ως μικροερευνητές αναζήτησαν την αλήθεια του, αξιοποιώντας τη δική τους πρόσληψη και επιχειρώντας μια ανάγνωση ολόπλευρη.
Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών, ακολούθησε η παρουσίασή τους από τους ίδιους με τη χρήση διαδραστικού πίνακα στους μαθητές της β’ αλλά και της α’ γυμνασίου, οι οποίοι παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συμπλήρωσαν και ερωτηματολόγια, τα οποία είχαν ετοιμάσει τα παιδιά.