Απρ 2019 Μάι 2019 Ιούν 2019

Γράφει ο/η Σοφία Καράμπαλη
Δευτέρα, 05 Δεκεμβρίου 2011 13:02
Φιλαναγνωσία

Στη σύγχρονη εποχή, με την εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία και τον καταιγισμό της εικόνας, ευνοείται όλο και λιγότερο, δυστυχώς, η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων. Η αξία της λογοτεχνίας, όμως, είναι αδιαμφισβήτητη, όπως αποδεικνύει η αδιάλειπτη παρουσία της στο χρόνο. Μελετητές συμφωνούν, ότι η έκθεση και επαφή του παιδιού με τη λογοτεχνία συμβάλλει στις μεταγενέστερες επιδόσεις του στον τομέα της γλώσσας και κατ' επέκταση στις ακαδημαϊκές του επιδόσεις. Γι’ αυτό, λοιπόν, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας, ξεκινούν να μελετούν τη λογοτεχνία μέσα από την ανάγνωση βιβλίων, γεμάτα αξίες, ιδανικά, όνειρα, προσδοκίες, ελπίδα, αγάπη, ανθρωπιά… Καλή συνέχεια, παιδιά μου... Να αγγίζετε πάντα την ουσία των πραγμάτων με την ψυχή και το μυαλό σας!